Master Your Mindset: Capacity Cold Brew Edition

10 years ago, if you would have asked me about duping a popular coffee beverage so I could have it at home, I would have said it sounds like a great idea but:

  • It wouldn’t taste the same.
  • I can’t afford to go out and buy all the supplies to do this.

And would have proceeded to go out and fight traffic to the coffee shop; waiting in the drive thru with five other people and buy one wishing I could afford to have one every day feeling broke, sad, and constrained.  This scenario happened with getting my nails done, bath bombs, meals at restaurants, bubble tea, and countless other things.

10 years later, I’ve learned many truths.  One of which I’d like to pass on to you.  Your decisions should focus on capacity.

Capacity: the amount that something can produce.

If your money can produce a pumpkin cream cold brew (I’m obsessed) for $5 bucks – it gets you your fix but it’s a one and done.  That’s awesome if you didn’t like it, but if you LOVED it, you’re stuck. Stick with me, this will look like a long and scary (expensive) list:

  • Milk frother – $13
  • Stainless steel milk frothing pitcher – $8
  • Coffee – $15
  • Big mason jar – $9
  • Filter cone – $4
  • Filters – $3
  • Flavored syrups (I recommend sugar-free hazelnut and vanilla) – $7
  • Heavy whipping cream – $4
  • Pumpkin pie filling – $4
  • Pumpkin pie spice – $4
  • New coffee mug – $12

I know looking at a list of tools can be anxiety producing because it feels like a lot of money to invest in something as small as a coffee.  But you aren’t buying a coffee making kit, you’re buying capacity.  If you’re thinking like a business owner, effectively, bringing an outsourced project, in house.

10 years ago, I would have told you that I couldn’t afford $83 on making coffee at home. Except…I had the mason jar, the coffee, the filters, cone filter, and pumpkin pie spice already. I didn’t need a new fancy mug.

With a different mindset, I could get in on this for $36 bucks and have 25 delicious coffees at home. Saving myself $89 dollars, not including tips, because I didn’t go buy it at the coffee shop; and saving myself all the stress that comes with it. And now, I am limited by only my imagination in all the ways in which I can use the tools I’ve invested in.

  • It tastes better than what I bought.
  • It isn’t as expensive as I thought.

You owe it to yourself to take a step back and see what changes you might make that would allow you to have more capacity. It will have immediate positive benefits to your life and well-being.

  • What if you didn’t have to fight traffic or waste your time waiting in line any more?
  • What if you didn’t have to feel sad, broke, or constrained any more?

Isn’t that worth your investment?